Przedszkola montessori funkcjonują w oparciu o metodę wychowawczą opracowaną przez włoską lekarkę i pedagoga Marię Montesorii. Ich oferta z znacznym stopniu różni się od programu innych placówek tego typu.

Na czym polega metoda Montessori?

Maria Montessoni w 1907 roku stworzyła model wychowawczy oparty na wpieraniu spontaniczności i samodzielności dziecka.Jego celem było umożliwienie rozwoju fizycznego, kulturowego i społecznego dzieci.

Przedszkola Montesorii 

Palcówki stosując metodę wychowawczą opracowaną przez Marię Montessori potocznie nazywane są przedszkolami montesorii. Ich funkcjonowanie oparte jest strefach poświęconych różnym aspektom życia. W każdej z nich znajdują się odpowiednie materiały rozwojowe uszeregowane w zależności od stopnia trudności. Każda strefa ma za zadanie naukę tylko jednej czynności lub pojęcia. Rola pedagoga jest sprowadzona do pośrednika między dzieckiem, a otoczeniem z którego maluch sam wybiera czym chce się zająć. Przedszkola montessori słyną z bardzo dobrej organizacji i porządku. Placówki oparte na tym schemacie działania pozbawione są także tradycyjnych pluszowych zabawek. Ich miejsce zastępują specjalnie przygotowane przedmioty codziennego użytku. Przedszkola montessori mają nauczyć dzieci samodzielności. Dlatego też zdecydowaną większość czynności wykonują one same.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj