Jednym z obowiązkowych przedmiotów na maturze jest matematyka, nie ma możliwości, aby pójść na studia bez zdania podstawy z niej, to samo tyczy się oczywiście języka polskiego oraz obcego. Dla wielu osób nie jest to zbyt dobrą wiadomością, gdyż matematyka okazuje się być jednym z najbardziej problematycznych przedmiotów na maturze. Koniecznym wymaganiem jest, aby napisać ją chociaż na 30%, a być może w przyszłości minimalny wynik zostanie podwyższony do 50%. W jaki więc sposób można się do niej przygotować, aby napisać ją na jak najwyższym poziomie. Jaka wiedza jest do tego niezbędna, a także w jaki sposób można ją zdobyć? Jakie źródła mogą być przydatne do tego, aby dobrze napisać maturę z matematyki? Sprawdź, jak przygotować się do tej spędzającej sen z powiek uczniów matury!
Korepetycje mogą okazać się być najlepszym rozwiązaniem
Dla osób, które nie zaczynają się przygotowywać na ostatnią chwilę dobrym rozwiązaniem są korepetycje. Jeżeli Twoje zaległości są pokaźne i sam nie wiesz od czego zacząć, sięgnięcie po pomoc będzie najlepszym rozwiązaniem. Lekcje z odpowiednim korepetytorem mogą Cię pozytywnie zaskoczyć ich wysoką skutecznością i znacznie wyższym wynikiem z matury, niż możesz się tego spodziewać. Dobry nauczyciel dopasuje materiał do Twoich predyspozycji, dzięki czemu zrozumienie przyjdzie Ci z łatwością. Będzie on kładł nacisk na wszystko, z czym masz największy problem, pomoże Ci zrozumieć to w mgnieniu oka. Dzięki indywidualnemu podejściu to co przysparzało Ci w szkole największe kłopoty, okaże się być znacznie prostsze. Najważniejszym jest, abyś nie wahał się pytać o rzeczy, które wciąż nie są dla Ciebie zrozumiałe.
Doświadczenie z wcześniejszych lat
Nie da się zaprzeczyć temu, że matura z matematyki jest najbardziej schematyczną ze wszystkich egzaminów dojrzałości, jakie przychodzi nam pisać. Warto zacząć od tego, że zawsze trwa ona 170 minut, łącznie jest 35 zadań – 28 zamkniętych oraz 7 otwartych. Nie jest to jednak jedyna schematyczność – ta występuje na każdej maturze – oprócz tego istnieje jeszcze ta w zadaniach. Zauważysz to szczególnie, jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie arkuszy maturalnych z ubiegłych lat. Są tam pewne zadania, działy, które pojawiają się na każdym egzaminie dojrzałości z matematyki. Pozwoli Ci to dowiedzieć się, co jest konieczne do nauki. Gdy przerobisz już wszystkie arkusze maturalne, dobrym pomysłem może być zakupienie repetytorium, w którym znajdziesz przykładowe arkusze, które nie były wykorzystane na maturze, a utworzone do tego, aby uczeń mógł ćwiczyć swoje umiejętności.
Pamiętaj o materiałach
Przygotowując się do matury powinieneś pamiętać o tym, aby zebrać wszelkie najważniejsze materiały, które mogą Ci pomóc w przygotowaniach. Wspieraj się wszelkimi dodatkowymi źródłami, wykonuj ćwiczenia. Nie wyrzucaj podręczników do liceum, gdyż są one niemalże niezbędne, abyś mógł przygotować się do egzaminu dojrzałości. Jeśli byłeś pilnym uczniem i spisywałeś notatki na lekcjach, również zbierz wszystkie zeszyty, tam możesz znaleźć rzeczy, których nie będzie w podręczniku. Źródła internetowe również będą pomocne, quizy czy przykładowe zadania, które znajdują się na stronach to fantastyczny pomysł, aby zwiększyć swoją wiedzę.