Język angielski jest obecnie podstawową wymaganą umiejętnością na większości stanowisk pracy. Mało tego, w wielu miejscach wymaga się go na poziomie komunikatywnym lub nawet zaawansowanym. W dobie globalizacji ciężko znaleźć młodą osobę, która w ogóle nie potrafiłaby władać tym językiem.

Chcąc wyróżnić się na rynku pracy, koniecznością jest opanowanie jakiegoś dodatkowego języka. Pracodawca z pewnością to doceni, podniesiemy swoje kwalifikacje i pokażemy, że jesteśmy charyzmatyczni. Jednak wiedzą to również inni, dlatego wybierają przeważnie język niemiecki, hiszpański lub włoski. To proste języki do nauki, które przestają wywoływać „efekt wow” widniejąc w Twoim CV. Czym zaskoczysz pracodawcę? Znajomością niszowego i oryginalnego języka, którego na pewno nie uczyli w szkole. A jest nim – język chiński. Sprawdźmy, jakie korzyści płyną z nauki chińskiego. Wtedy odpowiemy sobie na pytanie – czy faktycznie warto się go uczyć.

Język chiński

W Polsce wszelkie kursy języka chińskiego uczą tak zwanego języka mandaryńskiego. To uproszczona wersja tradycyjnych chińskich języków, których jest całkiem sporo. Jednym z nich jest np. dialekt kantoński, którym posługuje się około 80 mln osób.

Jeżeli szukasz egzotycznego i mało popularnego języka do nauki, język chiński to strzał w dziesiątkę. Nie wierzysz? Masz nasze słowo! Na potwierdzenie naszych słów – kilka dowodów:

  • język chiński nie posiada czasów gramatycznych,
  • język chiński nie posiada liczby mnogiej
  • język chiński nie posiada rodzajów
  • język chiński nie posiada przypadków
  • język chiński nie posiada odmian

Zdanie Ja jutro jechać Chiny jest zdaniem poprawnym. Oczywiście im dalej w las, tym więcej „smaczków” trudnych do przełożenia na język polski zacznie się pojawiać. Jednakże pierwsze przeszkody zaczynają się na późniejszym etapie nauki. Opanowanie podstaw nie powinno sprawiać żadnego problemu.

Mimo iż język chiński brzmi dla nas bardzo skomplikowanie i obco, to jednak bardzo szybko można opanować rozumienie ze słuchu. Ma to właśnie związek z banalną gramatyką i intuicyjnością języka. Dlatego, jeżeli potrzebujesz nauczyć się obcego języka wyłącznie dla własnych potrzeb i wzbogacenia CV – język chiński to najlepszy wybór.

Ile kosztuje nauka chińskiego?

Nauka języka chińskiego w szkole językowej jest kierowana do licznej grupy odbiorców. Na zajęcia mogą przychodzić już nawet 3-letnie dzieci, nastolatkowie, osoby dorosłe, seniorzy czy zespoły pracownicze.

Zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, kursy oferowane są na 6 różnych poziomach biegłości językowej. Każdy z nich może zakończyć się uczestnictwem w egzaminie HSK, który kończy się adekwatnym certyfikatem.

Decydując się na kurs języka chińskiego w szkole językowej, należy mieć na uwadze, że każda z nich może mieć własny system i swój cennik. Jednakże uśredniając – zajęcia trwają przeważnie od 45 do 90 minut. Grupy zajęciowe nie powinny przekraczać maksimum 12 osób, istnieje również możliwość kursu indywidualnego. To rozwiązanie kosztuje jednak o wiele więcej – lekcje grupowe to koszt około 35 zł za jedne zajęcia, lekcja indywidualna waha się od 70 do nawet 90 zł.

Bardzo interesującym i cieszącym się dużą popularnością rozwiązaniem jest także język chiński online. To zajęcia o wiele tańsze niż kursy standardowe. Polegają one na viedorozmowach z lektorami lub native speakerami. Mogą również odbywać się w trybie indywidualnym oraz grupowym.

Jak szybko można się nauczyć języka chińskiego

Eksperci zakładają, że aby przeczytać codzienną prasę i łatwiejszą literaturę w oryginale, niezbędna jest znajomość minimum 2-3 tysięcy chińskich znaków z alfabetu. Aby móc swobodnie pisać i czytać, liczba to wzrasta do 5-6 tysięcy. Uproszczony mandaryński jest jednak o wiele łatwiejszy niż kaligrafowanie znaków tradycyjną metodą.

W związku z tym, aby można było mówić o biegłości językowej, konieczne jest około 88 tygodni nauki, czyli 2200 godzin. Warto również dodać, że przebywanie na terenie Chin w trakcie nauki skróciłoby znacznie ten czas. Porównując – język hiszpański można opanować w zaledwie 23 tygodnie, czyli 600 godzin.

Decydując się na naukę pod okiem native speakera lub lektora, swobodna komunikacja na podstawowym poziomie będzie możliwa po upływie 2 lat. Wiadomo, że czas ten jest ściśle powiązany z zaangażowaniem i samodyscypliną danej osoby. Wyjeżdżając do Chin od razu i rozpoczynając naukę języka na miejscu, można ten sam rezultat osiągnąć w zaledwie pół roku.

Czy warto uczyć się chińskiego?

Język chiński z roku na rok staje się coraz bardziej obecny na polskim rynku pracy. Chińska gospodarka jest niezaprzeczalnie najszybciej rosnącą spośród wszystkich krajów na świecie. Chińskie marki coraz częściej otwierają się na polski rynek, dlatego nie brakuje miejsc pracy dla osób chińskojęzycznych. Wiele branż takich jak: IT, handel, HR czy administracja jest otwarta i wręcz pożąda specjalistów posługujących się tym językiem. Może to być gwarancją na silną pozycję na rynku pracy oraz wysokie wynagrodzenie.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj