Wybór szkoły ponadpodstawowej nie jest łatwy. Jest to też pierwszy poważny wybór w życiu młodego człowieka. Oczywiście również rodzice powinni zawsze służyć dzieciom radą i wsparciem. Kluczowe znaczenie podczas wyboru szkoły mają tutaj zainteresowania, ale również sam wynik z egzaminu ósmoklasisty. Zatem chcąc dostać się do prestiżowego liceum należy uzyskać nie tylko dobre oceny na świadectwie, ale również dobry wynik z tegoż egzaminu. Warto korzystać z repetytoriów, a także zestawów ćwiczeniowych np. wydawnictwa edukacyjnego Nowa Era. W dzisiejszym krótkim poradniku doradzimy Wam, jaką szkołę ponadpodstawową wybrać.

Liceum – najlepszy wybór dla przyszłych studentów

Uczniowie, którzy mają już obraną dalszą karierę edukacyjną często wybierają licea ogólnokształcące. Tutaj uczniów przygotowuje się do studiów i duży nacisk kładziony jest na teorię. Oferta kierunków w liceum jest spora i ma ścisły związek z dalszym wyborem studiów. Często osoby, które później zamierzają zdawać na studia medyczne wybierają liceum o profilu biologiczno-chemicznym. Tutaj uczniowie mają więcej lekcji z przedmiotów ścisłych, zatem są lepiej przygotowani do rozszerzonej matury np. z biologii, czy chemii, której zdanie z wysokim wynikiem jest niezbędne, aby dostać się na medycynę. Również osoby, które jeszcze wahają się i tak naprawdę nie wiedzą czym będą chciały zajmować się w przyszłości często wybierają licea ogólnokształcące o profilu humanistycznym. W tym przypadku więcej lekcji mają np. z języka polskiego, czy historii. To idealna szkoła również dla przyszłych nauczycieli przedmiotów humanistycznych, czy pedagogów i psychologów.

Studia – może tak, może nie

Bądźmy szczerzy, znalezienie pracy bez zawodu jest niemal niemożliwe. Otóż obecnie pracodawcy oczekują wiedzy i doświadczenia, zatem absolwenci liceów wiedzę mają, ale doświadczenia zdecydowanie im brak. Zatem to szkoła dla osób, które zamierzają studiować. Z kolei wybierając technikum można również pójść na studia i zdecydowanie łatwiej dostać się na studia inżynierskie, ale również można zakończyć na tym poziomie edukacji i znaleźć dobrą pracę. Oferta techników jest bardzo bogata, można wybrać zarówno technika budowlane, czy handlowe, a także hotelarskie. Zatem poza lekcjami, uczniowie odbywają również praktyki i mają zajęcia praktyczne, gdzie uczą się swojego „fachu”. Warto zauważyć, że po technikum znalezienie pracy jest łatwiejsze. Zawsze można pracować i studiować zaocznie. Zatem możliwości jest więcej. Jednak nadal licea są bardziej prestiżowe i to właśnie po nich można dostać się na prestiżowe uczelnie. Choć wszystko tak naprawdę zależy od poziomu nauczania, zaangażowania ucznia i wyników z matury. Dlatego uczniowie techników wcale nie stoją na straconej pozycji.

Szkoła branżowa – zdobądź zawód

Jeszcze nie tak dawno absolwenci studiów zdobywali dobre posady i zarabiali niemałe pieniądze. A obecnie to trochę się zmieniło. Otóż na rynku pracy jest naprawdę spore zapotrzebowanie na fachowców, czyli wykwalifikowanych pracowników z różnych branż. Zatem zaraz po ukończeniu szkoły branżowej i zdaniu egzaminu można zdobyć dobrą pracę. Również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest poza granicami Polski i także tam absolwenci szkół branżowych mogą znaleźć pracę. Ich dalsza edukacja również nie jest zamknięta. Otóż mogą kontynuować ją w szkole branżowej drugiego stopnia, a następnie podejść do matury i udać się na studia.

Wybór ma znaczenie

W myśl zasady, że lepiej być dobrym mechanikiem, niż słabym informatykiem, to przy wyborze szkoły warto kierować się też swoimi umiejętnościami i zdolnościami. Nie sztuką dostać się do liceum bio-chem, ale sztuką jest je skończyć. Podobnie rzecz ma się z wyborem kierunku studiów. Warto jeszcze zastanowić się nad dalszą przyszłością i przeanalizować sytuację na rynku pracy. Wybierając szkołę ponadpodstawową nie warto także kierować się modą na dany kierunek.

Każdy uczeń ma duży wybór odnośnie dalszej edukacji. Tak naprawdę jeszcze cały rok szkolny przed Wami, zatem macie czas na zastanowienie się. Pamiętajcie też, aby nie zamykać sobie furtki do najlepszych szkół, zatem nie tylko trzeba, ale po prostu warto się uczyć. Oczywiście tutaj niezbędne są podręczniki do szkoły, na przykład od NowaEra.pl wydawnictwo edukacyjne, ale również repetytoria i inne zestawy ćwiczeniowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj