Jest lipiec. Absolwenci w nerwowej atmosferze ustawiają się w kolejce pod sekretariatem. Chcą odebrać świadectwa maturalne. Drżącymi rękoma biorą do rąk dokument i sprawdzają, na jakim poziomie udało im się napisać majowe egzaminy. Udało się – przedmioty podstawowe zdane, w sekcji „przedmioty rozszerzone” wyniki, które wyglądają na zadowalające. Ulga, telefon do bliskich: rodziców, partnerów, znajomych. Gratulacje. Emocje opadają i pojawia się myśl: co dalej? Część Twoich znajomych już od dawna wie, czym będą się zajmować po maturze, wybrali już uczelnie, na których chcą studiować, a nawet zarejestrowali się na konkretne kierunki. A Ty? Chcesz iść na studia, ale nie wiesz dokąd? Weź pod uwagę następujące kryteria:

Oferta edukacyjna uczelni

Prawdopodobnie wiesz, w jakich dziedzinach czujesz się swobodnie i co Cię interesuje. Sprawdź zatem, czy potencjalna uczelnia ma w swojej ofercie kierunki, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom.

Poziom uczelni

Uczelnia uczelni nie równa. Warto zwrócić uwagę na listy rankingowe uczelni. Skoro masz poświęcić kolejnych kilka lat na naukę, warto, żeby poziom przekazywanej Ci wiedzy był na odpowiednim poziomie – dzięki temu masz większe szanse na zostanie profesjonalistą w wybranej dziedzinie.

Perspektywy znalezienia pracy

Po (a może w trakcie) studiów zaczniesz rozglądać się za pracą – zastanów się, czy na rynku pracy istnieje zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie, którą wybrałeś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj