Filologia angielska to wciąż modny i potrzebny na rynku kierunek. Nic więc dziwnego, że duża część absolwentów liceów i techników myśli o swojej ścieżce zawodowej właśnie w połączeniu z językiem angielskim. Jednak aby bez problemu dostać pracę po studiach (lub nawet już w trakcie ich trwania), trzeba jak najszybciej przemyśleć pewne wybory. Na co warto wtedy zwrócić uwagę?
Uczelnia
Pierwszym ważnym wyborem jest uczelnia – to, czy wybierzemy państwową, czy prywatną, a także opcję studiowania dziennego lub zaocznego ma znaczenie. Ważne by szkoła, którą wybierzemy, nastawiona była nie tylko na wiedzę teoretyczną, ale na kształcenie umiejętności praktycznych. Dobra, sprawdzona kadra to również wartość dodana – warto poczytać wcześniej o osobach, z którymi będziemy mieli do czynienia. Opinii można zasięgnąć na dniach otwartych od studentów, ale i bezpośrednio od kadry nauczającej. Często bowiem zdarza się, że nawet jeżeli cała szkoła jest znana z wysokiej jakości nauczania, to pewne kierunki „kuleją”. Ta sytuacja działa również w drugą stronę. A filologia angielska to studia, które muszą być odbyte z pełnym zaangażowaniem – bowiem wszelkie niedociągnięcia i studiowanie wyłącznie by zaliczyć przedmiot, szybko się zemszczą.
Wybór specjalizacji
Następną decyzją, jaką podejmiemy, jest wybór specjalizacji. To ona będzie w dużej mierze determinować to, gdzie będziemy pracować. Wśród najczęściej wybieranych jest na pewno specjalizacja nauczycielska, gdzie będziemy zdobywać wiedzę i doświadczenie właśnie pod kątem nauki w szkołach podstawowych, liceach, technikach czy w szkołach językowych. To właśnie tam kadra zapozna cię ze specyfiką pracy z młodzieżą oraz dziećmi, przekaże wiedzę na temat nauczania innych osób, metod ich motywacji czy trików, które pozwolą na dobrą relację na linii nauczyciel – uczeń.
Równie często wybieraną specjalizacją jest translatoryka, a stąd już prosta droga do zostania tłumaczem przysięgłym. Zatrudnienie jest rozległe – możemy prowadzić własne biuro lub zatrudnić się w cudzym, a także pracować z dokumentami z różnych dziedzin. Znajdziemy pracę także w różnych firmach, gdzie potrzebni są tłumacze – korporacjach czy sądach.
Wśród specjalności, o których nie pomyślimy na pierwszy rzut oka, jest media i biznes międzykulturowy. Jednakże warto go rozważyć, bo jest on swoistą odpowiedzią na współczesne potrzeby. Ze względu na to, jak kształtuje się rynek, zauważono, że poszukiwane są osoby łączące kompetencje językowe, znajomości kultury brytyjskiej, amerykańskiej i połączenia ich biznesem. Coraz więcej firm szuka pracowników znających perfekcyjnie języki, umiejących wyszukać potrzebne informacje, interesujących się specyfiką mediów oraz kochających social media – jeżeli także i ciebie to ciekawi, to śmiało aplikuj.
A co jeśli twoim zainteresowaniem jest kultura i język? Takie specjalizacje również istnieją. To idealny kierunek dla osób, które chcą tworzyć międzynarodowe projekty. Pracować w teatrach, produkcjach filmowych, chcących bezbłędnie pisać w danym języku. Takich ofert jest coraz więcej.
To, czy dostaniemy pracę po filologii angielskiej, zależy wyłącznie od nas – od tego jak bardzo przyłożymy się do nauki na studiach, jak wykorzystamy dany nam czas na różne aktywności, koła naukowe, praktyki i staże. Dlatego zacznij już na pierwszym roku i spraw, że pracodawca będzie chciał mieć w szeregach taką osobę jak ty.