Czym jest matura, kogo ona dotyczy?

Matura to inaczej egzamin dojrzałości, który zdają uczniowie liceum lub technikum po ukończeniu i uzyskaniu świadectwa ukończenia szkoły. Licealiści zdają maturę obowiązkowo, natomiast osoby uczące się w technikum, mają możliwość pisania tego egzaminu, jednak nie jest to od nich wymagane. Mimo wszystko warto napisać egzamin dojrzałości.

Jakie przedmioty są na maturze?

Na maturze można zdawać bardzo wiele egzaminów z różnych dziedzin życia, istnieją jednak również egzaminy, które należy zdać obowiązkowo, a brak uzyskania dolnego progu 30% skutkuje poprawką w sierpniu. Najważniejsze egzaminy dotyczą przedmiotów: j. polskiego (pisemnie i ustnie), dowolnie wybranego języka obcego (pisemnie i ustnie), matematyki (pisemnie). Są to egzaminy o charakterze podstawowym. Dodatkowo można zdawać przedmioty o charakterze rozszerzonym z tych samych rzeczy oraz wielu innych np. biologii, fizyki, chemii.

Jak się przygotować na egzamin maturalny?

Przede wszystkim należy zadbać o sprawnie piszący, czarny długopis (chociaż i tak najlepiej zabrać ich kilka), odpowiedni strój — mowa tu oczywiście o ubraniu eleganckim, galowym. Dodatkowo w niektórych szkołach należy zabrać ze sobą kalkulator prosty na egzaminy wymagające liczenia, jednak placówka, w której uczyliśmy się, a następnie mamy napisać egzamin, z reguły zapewnia kalkulatory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj