Maria Montessori jest twórczynią systemu wychowania nazwanego od jej nazwiska. Ta wybitna lekarka pochodzenia włoskiego opracowała własną metodę, której podstawą jest wolność każdego dziecka i uwolnienie jego kreatywności. Obecnie, metoda Montessori systematycznie zwiększa swoją popularność, dlatego wielu rodziców zastanawia się jak w praktyce wyglądają zajęcia. Szkoła Montessori zapewnia kompletny rozwój dziecka na wielu płaszczyznach, a indywidualne podejście do każdego ucznia pozwala na wzrost jego poczucia własnej wartości oraz naukę szacunku do drugiej osoby.
Szkoła Montessori – podstawowe zasady
Jedną z najważniejszych reguł w metodzie nauczania Montessori jest swobodny wybór. Dziecko samodzielnie wybiera nie tylko rodzaj czynności, ale również określa szybkość z jaką będzie ją realizować oraz jej poziom trudności. Kluczową rolą nauczyciela jest stworzenie najlepszego środowiska, w którym edukacja będzie przebiegać jak najbardziej efektywnie. Co jeszcze warto wiedzieć?
- Kolejnym bardzo istotnym elementem są tak zwane pomoce Montessori, czyli zabawki edukacyjne, które jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane do nauki. Szkoła Montessori działa w oparciu o regułę, według której wszystkie przedmioty na sali mają swoje ściśle określone miejsce. Każdy uczeń może dowolnie korzystać z przedmiotów, jednak po skończeniu pracy musi je odłożyć w wyznaczony punkt.
- Reguła czasu odnosi się do możliwości swobodnego wyznaczania ram czasowych, w których dziecko chce realizować określoną czynność. Z tą regułą łączy się również zasada indywidualnych lekcji, w trakcie których uczeń pracuje samodzielnie.
- Podczas lekcji, dzieci mogą robić to czym są naprawdę zainteresowane, ważne aby ich praca nie przeszkadzała innym uczniom. Takie podejście z jednej strony uczy wolności, z drugiej zaś poszanowania drugiego człowieka.
- Kolejną kwestią jest brak przymusu uczestnictwa w zajęcia grupowych. Jeżeli dziecko jest pochłonięte swoimi zadaniami, może je swobodnie skończyć bez poganiania.
Najważniejsze zalety
Lekcje prowadzone metodą Montessori, w przeciwieństwie do tradycyjnych, są nastawione na uczenie samodzielności. Ponadto, nauczyciel jest odpowiedzialny za stworzenie takiego środowiska, w którym dziecko będzie samo odczuwało potrzebę pogłębiania swojej wiedzy, gdyż cały proces jest nastawiony na zdobywanie konkretnych wiadomości, z możliwością ich zastosowania w praktyce. Czym jeszcze wyróżnia się opisywana metoda?
- Niezwykle ważne jest, aby podczas wykonywania zadań, dzieci odczuwały z nich przyjemność i radość, które w konsekwencji determinują je do dalszego pogłębiania wiedzy i rozwoju.
- Kolejną zaletą zajęć prowadzonych metodą Montessori jest spokojne zachowanie uczniów, które jest wynikiem ich samodzielnej decyzji oraz szacunku do innych dzieci.
- Sala edukacyjna, łącznie z półkami i rozmieszczonymi na niej rzeczami, jest dostosowana do potrzeb i wymagań maluchów, dzięki czemu edukacja staje się jeszcze bardziej efektywna.
Osoby, które nigdy nie spotkały się z metodą Montessori niejednokrotnie uważają, że zajęcia są prowadzone w chaotyczny, niezdyscyplinowany sposób. Nic bardziej mylnego. Mity tego typu są wynikiem braku wiedzy o metodach nauczania stworzonych przez włoską lekarkę. Warto przypomnieć, że niezdecydowani rodzice, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat opisywanej metody, mogą umówić się na spotkanie i zobaczyć jak w praktyce wyglądają zajęcia. Szkoła Montessori jest otwarta dla każdej osoby, która pragnie lepiej poznać reguły opracowane przez Włoszkę.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości Dwujęzycznego Prywatnego Przedszkola Montessori Elipsa z Poznania.