Wokół zwodu nauczyciela narosło wiele mitów. Nieprawidłowe skojarzenia sprawiają, że do pracy w szkołach często trafiają osoby przypadkowe, zupełnie nieprzygotowane do realizowania tej trudnej profesji.

Zalety pracy nauczyciela

Praca nauczyciela powszechnie kojarzy się z dużą ilością wolnego czasu oraz z kontaktem z dziećmi i młodzieżą. System dni wolnych od pracy faktycznie różni się od tego, który występuje w innych zawodach etatowych. W szkołach nie prowadzi się lekcji w czasie wakacji oraz ferii zimowych. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel ma wtedy wolne. Godzinowy czas pracy w szkole również jest krótszy niż przykładowo w pracy biurowej czy urzędowej. Po wyjściu ze szkoły nauczyciel ma jednak liczne obowiązki do wypełnienia w domu. Niewątpliwą zaletą pracy nauczyciel jest możliwość osiągania satysfakcji z dzielenia się wiedzą z uczniami.

Wady pracy w szkole

Bycie nauczycielem ma także swoje negatywne strony. Jest to praca wymagająca dużej odpowiedzialności za dzieci. Nauczyciel narażony jest na wysoki poziom stresu. Jest nieustannie oceniany przez rodziców i dyrekcję. Musi rozwiązywać trudne problemy wychowawcze, utrzymywać dyscyplinę, pracuje w hałasie i nadużywa swój aparat głosowy. Wbrew pozorom jest to praca bardzo obciążająca zdrowotnie. Zarobki również nie są adekwatne do ilości wyrzeczeń i wkładu pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj