Język niemiecki powszechnie uznawany jest za trudny do nauczenia się, jednak w praktyce nie przysparza on uczniom aż tak dużo problemów. Najważniejsza jest bowiem systematyczność oraz opanowanie pewnych technik nauki, które pomogą poznać podstawy niemieckiego.

Rodzajnik idzie w parze z rzeczownikiem

Jedną z największych trudności, na którą skarżą się osoby początkujące, są odpowiadające rzeczownikom rodzajniki. W języku niemieckim wyróżniamy trzy rodzaje: męski, żeński i nijaki. Na tym jednak podobieństwo rodzajników z językiem polskim się kończy. Rzeczowniki nie zawsze są bowiem takiego samego rodzaju, jak w naszym rodzimym języku. Co więcej, rodzajnik przyporządkowany jest do każdego rzeczownika i zwykle występuje razem z nim w zdaniu. Jak najlepiej nauczyć się rodzajników? Wzrokowcy cenią sobie metodę przyporządkowania danego koloru do konkretnego rodzajnika. Można więc, tworząc listy słówek do nauki, jednocześnie kolorować rodzajniki, tak aby mózg lepiej je zapamiętywał.

Gramatyka nie taka trudna

Gramatyka niemiecka jest nieco bardziej skomplikowana, niż angielska, jednak można się jej nauczyć, jeśli będziemy pamiętać o regularnym jej powtarzaniu. Uczniowie często skupiają się na słówkach niemieckich, lecz nie można pomijać również zagadnień gramatycznych. Warto po każdym bloku tematycznym przeprowadzać krótkie testy, dzięki którym sprawdzimy, czy już rozumiemy dane zagadnienie z zakresu gramatyki. Jeżeli coś jest dla nas niezrozumiałe lub nie do końca wiemy, czy zrozumieliśmy dany temat, zawsze można zerknąć na stronę internetową https://podstawyniemieckiego.pl/, gdzie znajdziemy szereg różnych zagadnień dotyczących podstaw języka niemieckiego, w tym gramatycznych.

Nauka na wesoło

Nauka niemieckiego jest znacznie łatwiejsza, jeśli włączymy do niej codzienne słuchanie niemieckiego radio, podcastów czy czytanie prostych historyjek po niemiecku. Daje to nie tylko poczucie satysfakcji, że potrafimy zrozumieć dany blok tekstu czy wypowiedź, ale również utwierdza nas w przekonaniu, że niemiecki nie jest taki trudny. Wybierajmy jednak pomoce naukowe dostosowane do naszego poziomu – w przeciwnym razie osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Na czytanie Goethego w oryginale jeszcze przyjdzie czas, póki co lepiej skupić się na prostych wypowiedziach czy historiach, w których nie spotkamy się z niezrozumiałym dla nas językiem.

Najważniejsza jest regularność

Nauka czegokolwiek nie przyniesie efektów, jeżeli nie będzie towarzyszyć jej regularność. Często podejmując decyzję o nauce języka przez pierwsze dni lub tygodnie mamy czas na powtarzanie słówek lub analizowanie nowych zagadnień. Z czasem bywa jednak coraz gorzej, przez co często nasze początkowe wysiłki idą na marne. Tymczasem wcale nie musi tak być. Nie chodzi o to, aby codziennie poświęcać kilka godzin na naukę. Jest to zwyczajnie nierealne dla większości z nas. Niemniej jednak 15 minut nauki każdego dnia pozwoli nam na codzienny kontakt z językiem i przyswajanie nowych informacji, przez co będziemy regularnie pogłębiać naszą wiedzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj