Pedagogika to od wielu lat jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Według obiegowej opinii, jest on również najłatwiejszy i często wybierają go osoby, które nie mają pomysłu na siebie. Taki stereotyp jest bez wątpienia szalenie krzywdzący. Kto powinien wybrać się na studia pedagogiczne? Jak się na nie dostać i gdzie szukać pracy? Czy warto, by naszym miejscem studiowania był Pułtusk? Szkoła wyższa niejedno ma imię, dlatego na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Pedagogika – dla ludzi bez pomysłu na siebie?
Takie pytanie pojawia się niemal za każdym razem przy temacie pedagogiki. Tezą potwierdzającą owy tok myślenia ma być rzekomo popularność kierunku. Wydaje się jednak, że nie są to studia, na których łatwo i bezproblemowo odnajdzie się każdy kandydat.
Pedagogika to przede wszystkim kierunek dla osób komunikatywnych, lubiących innych ludzi i pracę z nimi. Pedagog powinien być człowiekiem otwartym, łatwo nawiązującym kontakty, umiejącym tłumaczyć i przekazywać nabytą wiedzę. Musi on również cechować się cierpliwością i kreatywnością. Łatwo zatem wysnuć wniosek, że aby być dobrym pedagogiem, trzeba odznaczać się konkretnymi predyspozycjami.
Gdzie studiować pedagogikę?
Program nauczania powinien być z grubsza zbliżony na każdej dobrej uczelni. Warto wziąć więc pod uwagę dobry dojazd, który w przypadku dalekich podróży może stanowić problem, szczególnie zimą. Tymczasem w mniejszych miejscowościach otwiera się coraz więcej atrakcyjnych kierunków. Przykładowo, jakie opcje mamy w mieście Pułtusk? Szkoła wyższa tutaj, która w swojej ofercie posiada pedagogikę zwykłą oraz przedszkolną i wczesnoszkolną, to Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Uczelnia ta mieści się w Warszawie, jednak posiada filię właśnie w Pułtusku, w związku z czym możemy cieszyć się bardzo wysokim poziomem kształcenia, bez konieczności dojazdu do stolicy. Szkoła wyższa w Pułtusku korzysta z renomowanej marki Vistula, której kadra składa się z wykwalifikowanych wykładowców, którzy jednocześnie są praktykami z wieloletnim stażem, zatem znają branżę od przysłowiowej podszewki..
Co po pedagogice?
Studia pedagogiczne to kierunek dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą w placówkach edukacyjnych. Pedagog może nauczać zarówno w przedszkolu, jak i w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Ale nie tylko. Zależnie od wyboru specjalizacji, pedagog ma możliwość pracować także z młodszą i starszą młodzieżą. To również dobry wybór dla osób chcących podjąć pracę w placówkach wychowania pozaszkolnego oraz opiekuńczo-wychowawczych, czy szkolnych świetlicach.
Ukończenie studiów na kierunku pedagogika determinuje pracę z dziećmi. Zanim więc zdecydujemy się na takie studia, warto upewnić się, że cechujemy się wystarczająco dużą otwartością, cierpliwością oraz empatią, predysponującą nas do codziennego kontaktu z najmłodszymi. Praca z dziećmi nierzadko bowiem jest znacznie bardziej wymagająca, niż ta z osobami dorosłymi. Możemy być jednak pewni, że szkoła wyższa w Pułtusku im. Aleksandra Gieysztora doskonale przygotuje nas do zawodu i pozwoli zgłębić tajniki pedagogiki.
Czy warto studiować pedagogikę?
Jeżeli jesteśmy pewni, że praca z dziećmi to coś, co chcemy robić w życiu, to jak najbardziej warto! Pedagogika to ciekawy kierunek, posiadający wiele specjalizacji. Wybierając tę właściwą, możemy zdecydować, czy chcemy pracować z dziećmi, trudną młodzieżą, czy na przykład osobami niepełnosprawnymi. Odpowiednio dobrana specjalizacja to także klucz do odniesienia zawodowego sukcesu.