Metoda Callana jest bardzo popularna w Polsce. Uczy się nią języka angielskiego ponad milion osób w 35 krajach. Pojawiają się też kursy “Callan online”. Jakie są zalety i wady metody Callana?? Poniżej przemyślenia byłego nauczyciela metodą Callana, dr Grzegorz Kuśnierza.
Co to jest metoda Callana?
Metoda Callana jest kursem nauki języka angielskiego polegającym na szybkiej wymianie pytanie-odpowiedź między uczniem a nauczycielem. Najpierw czyta się, a z czasem powtarza z pamięci pytania i odpowiedzi z podręcznika. Uczeń jest bombardowany dużą ilością zdań w języku angielskim w bardzo szybkim tempie, przez co ma szybko język ten przyswoić.
Jak wygląda lekcja prowadzona metodą Callana?
Myślę, że zamiast opowiadać lepiej samemu popatrzeć. Na Youtubie znaleźć można wiele filmików lekcji prowadzonych metodą Callana. Do tego dochodzą też czytanki i dyktanda, ale jak wygląda dyktando to chyba każdy wie. Generalnie nauka angielskiego polega na szybkiej wymianie pytanie-odpowiedź między nauczycielem a uczniem. Dzięki temu uczeń nie ma czasu na zastanawianie się jak coś powiedzieć, tylko musi odpowiedzieć według zadanego wzoru. Dzięki temu zamiast lęku przed mówieniem po angielsku, uczy się naturalnie rozmawiać.
Trochę historii o metodzie Callana
Brzmi to jak wojskowa musztra? Dokładnie! Metodę tę opracował językoznawca i metodyk Mr Robin Callan dla żołnierzy właśnie.
Było to w latach sześćdziesiątych we Włoszech. Światek metodyczny odebrał metodę Callana z początku bardzo sceptycznie. Jednak dziś naucza się nią (oficjalnie, ponieważ wiele szkół posługuje się tą nazwą bez akredytacji) w 425 szkołach w 35 krajach. Uczyło się nią ponad milion ludzi, w tym zdobywca nagrody Nobla Gabriel García Márquez.
Mówi się że Callan School London jest największą szkołą językową na świecie, codziennie uczy się tam 2000 uczniów.
Metoda Callana: Zalety, wady i opinie
Metoda Callana ma swoich gorących zwolenników jak i przeciwników. Jest to zrozumiałe, ponieważ jest czymś zgoła innym, niż styl nauki, do którego jesteśmy przyzwyczajeni ze szkoły.
Jako że jestem certyfikowanym nauczycielem metody Callana i miałem okazję zastosować ją w praktyce, mam kilka przemyśleń na jej temat. Nie będę jednak pisał, czy jest dobra czy zła, podam raczej jej zalety i wady tak, by każdy mógł wyciągnąć własne wnioski na temat metody Callana.
Generalnie filozofia metody Callana to kolejność, w jakiej dziecko uczy się języka: najpierw słyszał wyrazy, a raczej zwroty, naśladuje rodziców czyli powtarza. Dopiero później poznaje litery i uczy się czytać. Pisanie przychodzi na samym końcu (dyktanda).
Jednak główny nacisk położony jest tu na mówienie – co jedni nazwą zaletą, a inni wadą tej metody (podobnie jak brak zadań domowych). Można zaryzykować stwierdzenie, że pracuje bardziej z podświadomością, automatyzuje proces mówienia, niż z intelektem. Tylko czy gdy chcę coś powiedzieć po polsku, zastanawiam się z której regułki gramatycznej chcę skorzystać. Prawdę mówiąc, nikt nie robi tego też w języku obcym, pod warunkiem że nie jest to pisemny test z gramatyki…
Zalety metody Callana
- Bardzo skuteczna dla początkujących.
- Automatyzacja lekcji pozwala przełamać bariery i opory przed mówieniem, niestety często wyniesione z państwowych szkół („Zły czas! Siadaj, jedynka!”)
- Uczy właściwego szyku zdania i wymowy.
- Wykorzystuje około 2000 najpopularniejszych słów (a przynajmniej najpopularniejszych w latach pięćdziesiątych, gdy ta metoda powstawała).
- Nauczyciel nie musi przygotowywać się do lekcji, po prostu leci z materiałem z podręcznika. Ważne jest to szczególnie dla nowych nauczycieli, ponieważ w tej metodzie doświadczenie zawodowe nie ma tu praktycznie żadnego znaczenia.
- Dlatego dla szkół jest to świetny interes – mogą mało płacić kiepsko wykształconym nauczycielom, bez straty jakości nauczania. Co ciekawe, w Polsce kursy języka angielskiego prowadzone metodą Callana bywają wręcz droższe od kursów prowadzonych bardziej wymagającymi metodami nauczania. Wielu też nie wiedzieć czemu uważa metodę Callana za „nowoczesną” metodę, podczas gdy jednym z większych z nią problemów jest to, że jest właśnie przestarzała. Ale zostańmy póki co przy zaletach
- Dużo praktyki, mało teorii (w przeciwieństwie przeładowanych gramatyką kursów szkolnych „long on say, short on do”).
- Podobno sprawdza się w Polsce lepiej niż w innych krajach z powodu naszej osobowości – zaufanie do nauczyciela i akceptujemy indukcyjne formy nauczania.
Wady metody Callana
- Przestarzały materiał. Robin Callan w testamencie zabronił zmieniać metody, a język ewoluuje – dziś wireless (dosłownie bez-kabla) to bezprzewodowy internet a nie radioodbiornik, biblijne whilst zamiast while (podczas gdy) i tak dalej.
- Co poniektórzy zarzucają autorowi podręcznika (Chaptery 6 i 7) nie tylko pesymistyczny pogląd na świat, ale przede wszystkim rasizm i nienawiść do kobiet (cóż, w Anglii to dziś bardzo popularne, włosy na głowie stają, jeśli posłuchać co można w tym temacie usłyszeć chociażby o Szekspirze!)
- Wikipedia obrusza się, że metoda Callana ogranicza kreatywność. Natomiast warto pamiętać, że konstrukcje gramatyczne są bardzo odtwórcze – to mechanizmy działające bez względu na to, czy zdanie jest ciekawe, nowatorskie czy nie. Jedyny problem, że powtarzanie takich zdań może okazać się:
- Męczące, szczególnie dla nauczycieli, którzy muszą wałkować w kółko to samo. Ale jak wspomniałem de gustibus non est disputandum (o gustach się nie dyskutuje) – jedni to lubią, a inni nie.
- Aby zostać kwalifikowanym nauczycielem uczącym tą metodą wystarczy kilkudniowy kurs. Chociaż może brzmieć to jak zaleta dla bezrobotnych Anglików, niekoniecznie będzie tak z perspektywy ucznia. Szczególnie widoczne będzie to u native speakerów właśnie, jako że Polaka nikt raczej nie zatrudni bez odpowiedniego przygotowania pedagogicznego.
- Metoda uchodzi za mało skuteczną na najwyższych poziomach zaawansowania.
- Trudno wsłuchać się w naturalny rytm dłuższych wypowiedzi, całą melodię języka i tak dalej.
Dla kogo Metoda Callana?
Czyli co, metoda Callana jest dobra czy niedobra? Moim zdaniem jak zawsze w życiu pytanie brzmi: dla kogo?
Dla jednych będzie dobra, a dla drugich nie. Jedni będą cieszyć się na możliwość powtarzania gotowych zdań, dla innych to koszmar. Dla jedynych będzie to ciekawe i rozwojowe, a dla drugich tortura.
Nie wierzyłbym w genialne metody nauki. Nie udało mi się znaleźć w prasie naukowej żadnych badań potwierdzających, że nauka metodą Callana jest rzeczywiści cztery razy skuteczniejsza, niż innymi metodami. Dlatego zapewnienia autorów kursów o skuteczności ich produktów traktowałbym z przymrużeniem oka. Nie znalazłem też badań dowodzących, że metoda jest fatalna, jak czasami twierdzą niektórzy nauczyciele.
Różne czapki pasują na różne głowy. Znajdź taką, w której Tobie jest do twarzy (i która jest na Twoją kieszeń) !
Metoda Callana a metoda bezpośrednia
Istnieją różne pomysły na naukę języków obcych, nazywane metodami. Poszczególne metody mają swoich konkretnych reprezentantów, czyli tak zwane techniki. Dlatego dokładniej rzecz ujmując metoda Callana jest zasadniczo techniką Callana w ramach szerszej metody bezpośredniej.
Kiedyś, kiedy uczniom kazano tłumaczyć zdania i zakuwać regułki gramatyczne, uczyli się (niespodzianka!) Metodą Gramatyczno-Tłumaczeniową. Najpopularniejsza jest dziś Metoda Komunikacyjna – to z czym zwykle mamy do czynienia w szkołach językowych: podręcznik, czytanki, listeningi, trochę pogadamy i teścik na koniec. Metoda Bezpośrednia jest trzecią (oczywiście z wielu możliwych) – tutaj nacisk kładziemy na mówienie, na szybką wymianę zdań między uczniem i nauczycielem. W tę ostatnią wpisywać się będzie właśnie metoda Callana czy kurs języka angielskiego online Speakingo.
Alternatywy dla metody Callana
A jakby tak połączyć wszystkie zalety metody Callana, a jednocześnie uniknąć jej wady? W końcu na tym polega cały rozwój cywilizacyjny, że tworzymy coraz nowsze i skuteczniejsze metody i technologie!
Z tego co widzę, jeśli chodzi o metodę Callana to uczniowie są zadowoleni, narzekają tylko nauczyciele. Co jestem doskonale w stanie zrozumieć – prowadzenie zajęć metodą Callana na dłuższą metę jest strasznie nudne. Dokładnie w ten sposób właśnie wpadłem na pomysł stworzenia Speakingo – pomyślałem, że tak to lekcje mógłby prowadzić komputer!
Wychodzą z tego założenia, na bazie metody Callana, w oparciu o szersze podejście metody bezpośredniej, powstały różne nowsze metody nauki angielskiego (czy dokładniej techniki w ramach metody bezpośredniej). Jak zawsze są to próby bardziej lub mniej udane, czy może po prostu znowu propozycje lepsze bądź gorsze dla poszczególnych uczniów.
Na koniec pozwolę sobie więc opisać krótko jedną metodę, którą można nazwać alternatywą do metody Callana online. Oczywiście mam tu na myśli kurs języka angielskiego online Speakingo.
Kiedy rozmawianie z komputerem to nie szaleństwo!
Nie będę się może zbytnio rozwodził, podam po prostu zalety metody Speakingo:
- Oparta na Metodzie Bezpośredniej uczy całych fraz. Zostało naukowo udowodnione, że daje to dużo lepsze efekty niż nauka samych słów.
- Minimum gramatyki, maksimum mówienia.
- Nauka online pozwala uczyć się kiedy chcesz i jak długo chcesz.
- Im bardziej zaawansowane zdania tym są ciekawsze – obejmują przysłowia, zapadające w pamięć, kontrowersyjne sformułowania czy żarty.
- Inteligentny moduł zapamiętuje udzielone przez ucznia odpowiedzi, przez co odpytywany jest tylko z materiału, nad którym nadal wymagana jest praca.
- Komputerowe rozpoznawanie mowy pozwala znacznie obniżyć koszt nauki.
- Bardzo skuteczna w przełamywaniu barier i lęku przed mówieniem, szczególnie na początkowych poziomach.
- Uczy właściwego szyku zdania i wymowy.
- Program obejmuje najważniejsze konstrukcje gramatyczne i 2000 najpopularniejszych słów, pozwalających zrozumieć 90% wszystkich konwersacji.
Dlatego serdecznie zapraszam na kurs języka angielskiego online Speakingo. Wystarczy zarejestrować się jednym kliknięciem, by otrzymać cały tydzień nauki gratis!
Powyższy tekst jest skróconą wersją wpisu z blogu kursu języka angielskiego online Speakingo pod tytułem: Co to jest metoda Callana i „Callan online”?
Bardzo fajny ten blog Speakingo, a kurs ktos probowal?