Studia podyplomowe to coraz częstszy wybór wielu absolwentów wyższych czelni. Pozwalają na podniesienie kompetencji, skonkretyzowanie i ukierunkowanie zdobytej wcześniej wiedzy oraz osiągnięcie lepszej pozycji zawodowej. Czym należy się kierować podczas wyboru „podyplomówki”? Podpowiadamy.
Studia podyplomowe – dla kogo?
Dalsze kształcenie po uzyskaniu dyplomu uczelni wyższej to sposób na rozwój zawodowy i uzyskanie dodatkowych uprawnień na obejmowanym stanowisku. To również doskonała możliwość poznania „ludzi z branży”, nawiązania przydatnych znajomości biznesowych oraz uczenia się nie tylko o wykładowców akademickich, ale również praktyków od lat zajmujących się daną dziedziną. Z tego względu studia podyplomowe to dobre rozwiązanie dla wszystkich ambitnych osób, które chcą nieustannie poszerzać swoje horyzonty.
Należy jednak pamiętać, że są one płatne, a zajęcia odbywają się głównie w weekendy, co powoduje konieczność sprawnego łączenia pracy zawodowej, życia prywatnego i nauki. Z tego względu polecane są zdecydowanym, konsekwentnym i zmotywowanym osobom.
Studia podyplomowe – jakie wybrać?
„Podyplomówka” ma być sposobem na uzyskanie wyższych kompetencji oraz przepustką do bardziej atrakcyjnego stanowiska, czy lepiej płatnej pracy. Wart więc dobrze przemyśleć jej wybór. Co studiować, by nie stracić czasu i pieniędzy?
Większość osób decyduje się na wybór kierunku, który będzie naturalną kontynuacją i uzupełnieniem studiów podstawowych. Dzięki temu pogłębia i systematyzuje zdobytą wcześniej wiedzę oraz może specjalizować się w konkretnej, wąskiej dziedzinie nauki.
Zdarza się również, że „podyplomówka” ma ułatwić przebranżowienie – wtedy zazwyczaj mocno odbiega od aktualnego zakresu zadań, skupiając się głównie na dziedzinie, w której absolwent będzie chciał szukać pracy.
Do najczęściej wybieranych w ostatnich latach studiów podyplomowych należą:
- Zarządzanie w różnych dziedzinach m.in. zarządzanie przedsiębiorstwem, transportem i logistyką, drogami, nieruchomościami itp
- Szeroko pojęta ochrona i zarządzenie środowiskiem oraz eksploatacja OZE
- Różnego rodzaju studia artystyczne
Studia podyplomowe – na której uczelni?
Decydując się na dalsze kształcenie, warto zwrócić uwagę nie tylko na wybór właściwego kierunku, ale również uczelni. W końcu od sposobu i jakości nauczania zależy, jak dużą wiedzę uda nam się zdobyć.
Najlepiej wybierać więc znane, renomowane i cieszące się dobrymi opiniami studentów oraz absolwentów uczelnie. Warto również zwrócić uwagę na zatrudnianą kadrę – nauczyciele akademiccy odnoszący sukcesy na polu naukowym z pewnością będą dzielili się swoim doświadczeniem z większą pasją niż przeciętni pedagodzy.
Polskie uczelnie wyższe nieustannie rozbudowują dostępną ofertę studiów podyplomowych, unowocześniają programy nauczania oraz zapraszają do współpracy wiele firm zewnętrznych i przedstawicieli różnorodnych środowisk biznesowych. Dobrze więc dokładnie zapoznać się z ich ofertą. W Warszawie jedną z ciekawszych pozycji jest Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, realizująca „podyplomówki” ze wszystkich wspomnianych wcześniej dziedzin. Zobacz ofertę – studiów podyplomowych w Warszawie: http://www.wseiz.pl/pl/dla-kandydata/studia-podyplomowe