Rezydent to zawód, o którym wiemy niezbyt wiele. Miłośnicy podróżowania kojarzą, że taka osoba współpracuje z biurem podróży w konkretnym kraju. Organizuje pobyt grupom turystów, pomaga w bieżących sprawach na danym terenie. Umiejętności, potrzebne w tym zawodzie można nabyć na wydziałach turystyka i rekreacja. Bywa, że droga do bycia rezydenta jest jeszcze inna.

Komfort dla turystów

Korzystając z usług biura podróży mamy do czynienia z wieloma jego pracownikami. Część osób działa stacjonarnie w biurach na terenie kraju oraz poza jego granicami. Pozostali pracownicy lub współpracownicy są delegowani do nieco innych zadań. Tak działają rezydenci. Często są to absolwenci wydziału turystyka i rekreacja. Mieszkają na terenie danego państwa. Są do dyspozycji osób, przebywających na urlopie. Rezydenci planują i organizują programu zwiedzania, atrakcje dla turystów, załatwiają ubezpieczenia, bilety wstępów do atrakcyjnych miejsc. Ich działalność polega na poprawianiu komfortu turystom, którzy dzięki nim spędzają miło czas poza domem. To od rezydenta w głównej mierze zależy jak grupa będzie wspominała wspólny wyjazd.

Cierpliwy lingwista

Jakie cechy powinien mieć rezydent? Z pewnością podobne do tych, jakimi charakteryzuje się student wydziału turystyka i rekreacja. Te podstawowe to dobra znajomość języków obcych, cierpliwość i komunikatywność. Wiedza i doświadczenie to czasem za mało, aby sprawnie reagować na bieżące potrzeby turystów. Świetnie przydaje się znajomość realiów danego kraju, w którym mieszka i funkcjonuje. Dobry rezydent powinien wiedzieć o obcym kraju wszystko, co może być potrzebne i przydatne turystom. Znajomość języków jest bezdyskusyjna. Najlepiej, jeśli nie ogranicza się do posługiwania wyłącznie lokalną mową. Mile widziane, aby rezydent znał biegle również inny język, a nawet kilka. Dzięki temu może być w swojej pracy bardziej mobilny i po jakimś czasie zmienić kraj rezydentury.

Gdzie szukać pracy

Rezydenci pilnują, aby to, co turysta ustalił z biurem podróży, rzeczywiście zostało spełnione. Dlatego absolwent turystyki i rekreacji szukający pracy, w pierwszej kolejności powinien się udać do któregoś z biur podróży. Dobre firmy są stale otwarte na osoby, które potrafią ogarnąć serwis lotniskowy i hotelowy, organizowanie spotkań informacyjnych oraz opiekę nad turystami. Biura podróży zwykle rekrutują według własnych wytycznych. Dlatego aplikując do takiego miejsca, trzeba mieć rozeznanie w ofertach konkretnych biur. Niektóre preferują osoby z wykształceniem lingwistycznym, dla innych liczy się znajomość konkretnego kraju i języka, bez względu na dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Dodatkowym atutem podczas składania aplikacji jest posiadanie prawa jazdy.

Rezydentura to doskonała opcja dla osób, otwartych na zmiany w życiu. Droga do zawodu czasem wiedzie przez zawód pilota wycieczek zagranicznych, choć to nie jest reguła. Wiele kursów organizują biura podróży. Można także szukać wiedzy, stawiając na edukację online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj