Wybór liceum jest poważnym krokiem w przyszłość dla młodych ludzi. Czym jednak mają się kierować przy doborze odpowiedniej szkoły?

Na początku najważniejszą sprawą są dobrze zdane egzaminy (czy to gimnazjalne. czy egzaminy ósmoklasisty). Po uzyskaniu wyników można już zacząć podejmować decyzję.

Należy dobrze się zastanowić, co nas interesuje, w czym jesteśmy dobrzy, jakie mamy hobby bądź talenty, wrodzone predyspozycje. Przykładowo, jeśli mamy uzdolnienia z zakresu polonistyki, historii czy językowe, warto wybrać liceum o profilu humanistycznym lub językowym. Z kolei, gdy naszą pasją są rośliny, lubimy się uczyć, nie sprawia nam trudności rozwiązywanie zadań chemicznych lub uzgadnianie reakcji, albo chcielibyśmy zostać lekarzami czy zoologami – zdecydujmy się na profil biologiczno-chemiczny. Dla pasjonatów sztuki dobrym wyborem będzie liceum artystyczne (należy jednak pamiętać o egzaminach wstępnych i o przedstawieniu swoich prac).

Co dla osób, które nie mają pojęcia, jaki zawód chciałyby wykonywać w przyszłości?

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wybór liceum ogólnokształcącego. Wówczas przez czas trwania nauki zastanowimy się jeszcze, co chcielibyśmy robić w życiu. Możemy uczęszczać na różne koła zainteresowań i w efekcie odkryć skrywane wcześniej ambicje bądź zdolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj