Język angielski nie jest trudny. Jak uczyć się go efektywnie i szybko? Oto sprawdzone sposoby, które sprawią, że nauka angielskiego będzie nie tylko łatwiejsza, ale też przyjemniejsza.
Profesjonalny kurs czy nauka na własną rękę?
Samodzielna nauka
Czy języka angielskiego można nauczyć się samemu? Takie rozwiązanie wydaje się idealne. Uczymy się we własnym rytmie i tempie dopasowanym do naszych możliwości. Do nauki siadamy wtedy, gdy mamy na to ochotę. Oszczędzamy też pieniądze i czas na dojazdy. Do samodzielnej nauki języka potrzebna jest jednak bardzo silna motywacja, determinacja i wytrwałość. Dlatego wiele osób, które próbują tej metody, zniechęca się już na starcie. Dotyczy to zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Samodzielna nauka języka angielskiego nie należy też do najłatwiejszych. Trudno jest wypracować własną skuteczną metodę zdobywania wiedzy i jej utrwalania. Brakuje też nauczyciela, który zweryfikuje nasze umiejętności oraz wskaże błędy.
Kursy grupowe
Dobrym rozwiązaniem jest nauka języka angielskiego na kursie grupowym. Wiąże się to oczywiście z pewnymi problemami. Pierwszy z nich to konieczność wnoszenia opłat za naukę. Na regularne uczestniczenie w zajęciach musimy też wygospodarować odpowiednią ilość czasu, co nie zawsze jest łatwe przy dużej ilości innych obowiązków. Wybór kursu ze względu na odległość szkoły od domu i niską cenę nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej zapłacić więcej i poświęcić więcej czasu na dojazd, ale uczęszczać do szkoły językowej o wysokiej renomie. Warto też pamiętać, że do nauki na kursie również potrzebna jest determinacja, a zdobytą podczas zajęć wiedzę trzeba utrwalać podczas samodzielnych ćwiczeń w domu.
Zajęcia z lektorem
Najwygodniejszym, a niekiedy też najskuteczniejszym, sposobem na naukę języka angielskiego są indywidualne zajęcia z lektorem. Łatwiej wówczas dopasować terminy zajęć, choć należy pamiętać, że za takie spotkania trzeba też najwięcej zapłacić. Indywidualne spotkania mogą bardziej zmotywować do nauki, pozwalają też łatwiej dopasować stopień zaawansowania materiału do umiejętności kursanta. Lektor poświęci nam tyle czasu na szlifowanie danego zagadnienia, ile będziemy potrzebowali. Korzystajmy z usług dobrego nauczyciela, najlepiej takiego, dla którego angielski jest ojczystym językiem. Cena za lekcję powinna odgrywać drugorzędną rolę.
Trenuj organizm
Nauka języka wymaga odpowiedniej kondycji naszego umysłu. Chodzi o sprawność zapamiętywania, koncentracji i umiejętność logicznego myślenia. Jak się do tego przygotować? Najważniejsze, by nasz mózg był wypoczęty. Zapewnijmy mu odpowiednią ilość snu i zadbajmy o odpowiednią dietę. Najlepiej, jeśli nasze posiłki będą bogate w warzywa, owoce, złożone węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. Na pamięć i koncentrację świetnie działają orzechy włoskie i ryby. Ograniczmy słodycze i jedzenie typu „fast food” oraz uprawiajmy sport. Wykonujmy też proste ćwiczenia poprawiające pamięć. Warto pamiętać, że już sama nauka angielskiego jest dobrym treningiem dla mózgu. Im dłużej się go uczymy, tym łatwiej przychodzi nam zdobywanie wiedzy.
Określ swój poziom
Przed rozpoczęciem nauki angielskiego koniecznie określmy indywidualny poziom znajomości języka. Pozwoli nam to wybrać odpowiedni kurs, dobrać właściwy materiał do nauki, zakupić podręczniki oraz wskazać cele. Zbyt nisko określony poziom wiedzy sprawi, że nauka będzie nieefektywna i szybko nam się znudzi. Za wysoko ustawiona poprzeczka spowoduje, że nie opanujemy wyznaczonego materiału i prędko się zniechęcimy. Jak samodzielnie określić poziom zaawansowania językowego? W tym celu warto skorzystać z narzędzi dostępnych online. Na kursie lub podczas indywidualnych zajęć z lektorem pomoże nam w tym nauczyciel.
Wyznacz cel
Świetną motywacją do nauki języka jest mocny powód, dla którego się jej podejmujemy. Może to być zbliżający się wakacyjny wyjazd, czekająca na nas praca na wyspach brytyjskich albo chęć porozumienia się z anglojęzycznym kolegą lub członkiem rodziny. Znajomość języka angielskiego może nam się też przydać podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Jak motywować się na co dzień? W czasie nauki najlepiej stawiać sobie mniejsze cele, które będą możliwe do osiągnięcia w wyznaczonym, krótkim okresie czasu. Ważne, by były one realistyczne. Może to być na przykład 50 słówek do nauczenia w ciągu tygodnia. Zdobywajmy wiedzę i umiejętności krok po kroku. Zbyt ambitny cel spowoduje, że szybko się rozczarujemy i porzucimy naukę.
Systematycznie i różnorodnie
Jak skutecznie uczyć się języka? Przede wszystkim systematycznie! Wyznaczmy sobie dni i godziny w tygodniu, które będziemy poświęcać na zdobywanie wiedzy i jej utrwalanie. Regularnie uczęszczajmy na zajęcia na kursie językowym i nie odwołujmy spotkań z lektorem. Wszystkie opuszczone lekcje starajmy się szybko nadrobić. Nauka angielskiego wymaga też regularnych ćwiczeń. Wykonujmy je samodzielnie w domu, a nie tylko podczas zajęć. Trwałe zapamiętanie zestawu słówek może wymagać wielu powtórzeń rozłożonych w czasie. Nie zniechęcajmy się, jeśli wydaje nam się, że przyswojone wczoraj słownictwo wyparowało nam z głowy następnego dnia. Powtarzajmy niewielkie zestawy słówek przez długi czas, aż nasz mózg trwale je zapamięta. Starajmy się, by ćwiczenia były różnorodne i ciekawe. Pozwoli nam to utrzymać zapał do nauki.
Wzrokowcy i słuchowcy
Różne osoby przyswajają wiedzę w różny sposób. Niektórzy potrzebują na to więcej czasu, inni mniej. Jak uczyć się skutecznie? Wiele zależy od tego, czy jestem słuchowcem, czy wzrokowcem. Ci pierwsi najlepiej zapamiętują wiadomości, które usłyszeli. Należy do nich około 30% populacji. Te osoby najefektywniej uczą się, słuchając materiałów w języku angielskim. Wzrokowcy to zdecydowana większość (65%) osób. Najskuteczniej uczą się języków obcych, wykonując staranne notatki. Pozostałe 5% populacji to kinestetycy, którzy najlepiej zapamiętują to, czego sami doświadczają. W ich przypadku najskuteczniejsze w nauce angielskiego będzie odgrywanie różnych scenek.
Korzystaj z materiałów do nauki
Podstawową pomocą dydaktyczną dla osób uczących się języka angielskiego jest słownik. To praktyczne narzędzie pozwala szybko poznać znaczenie słówek, z którymi spotykamy się podczas zajęć. W nauce języka przydają się jednak przede wszystkim materiały, które pomagają umieścić dane wyrażenia w określonym kontekście. To niezbędne, by efektywnie nauczyć się języka, jak i posługiwać nim na co dzień. Na wczesnym etapie warto uczyć się z angielskojęzycznych podręczników, które często dostępne są wraz z ćwiczeniami. A jak przyswajać wiedzę na bardziej zaawansowanym etapie? Dobry sposób to korzystanie z autentycznych tekstów w języku angielskim. Pomocne będą zarówno artykuły z brytyjskich lub amerykańskich serwisów informacyjnych, jak i wpisy na blogach oraz angielskie czasopisma. W nauce języków obcych warto posiłkować się też materiałami audiowizualnymi. Bez problemu odnajdziemy je w internecie.
Skup się na jednym temacie
Chcąc skutecznie nauczyć się języka angielskiego, warto skupić się na jednym określonym temacie. Mogą to być na przykład „zakupy”, „podróże” lub „ekonomia”. Poznajemy wówczas szeroki zakres słownictwa z danego zagadnienia oraz najczęściej stosowane zwroty i formy gramatyczne. Jak zgłębiać wybrany temat? Czytając poświęcone mu angielskie teksty, słuchając związanych z nim nagrań i formułując własne wypowiedzi. Na naukę danego tematu najlepiej poświęcić tydzień lub dwa, a dopiero potem przejść do kolejnego zagadnienia.
Rozmawiaj i pytaj
Skuteczny sposób na naukę to także konwersacje w języku angielskim. Starajmy się więc jak najczęściej mówić po angielsku. Nic bowiem nie wpływa na utrwalanie zdobytej wiedzy tak, jak jej używanie w praktyce. To dlatego lekcje z nauczycielem, najlepiej „native speakerem”, są tak ważne. Przed swobodną rozmową w języku angielskim bardzo często powstrzymuje nas obawa przed popełnieniem błędu. Dotyczy to zwłaszcza konwersacji z osobami, dla których angielski jest językiem ojczystym. Tymczasem takie rozmowy mogą być świetnym sposobem, by nauczyć się czegoś nowego. Zawsze warto też prosić naszych rozmówców o wytłumaczenie części wypowiedzi, których nie zrozumieliśmy. Pytajmy również o popełniane błędy. To najlepszy sposób, by wyeliminować je w przyszłości.
Ćwicz pisanie
Dobre opanowanie języka obcego nie ogranicza się jedynie do zdolności konwersacji. Bardzo ważna jest też umiejętność pisania, którą niestety często lekceważymy. Bez niej nie napiszemy pisma, maila czy jakiegokolwiek oficjalnego tekstu. Te umiejętności przydadzą nam zwłaszcza w pracy. Pamiętajmy, że język literacki różni się od potocznego. Jak go opanować? Wykonując pisemne ćwiczenia gramatyczne, a także własne notatki. Odręczne pisanie pomaga też szybciej nauczyć się słownictwa, idiomów i konstrukcji gramatycznych.
Muzyka i filmy
Angielskiego możemy się też uczyć, słuchając muzyki i oglądając filmy. Pomoże nam to zarówno w opanowaniu wymowy, jak i nauce nowych słów i zwrotów. Poszukujmy tłumaczeń ulubionych utworów i starajmy się nauczyć pojawiających się w nich zwrotów i słów. Starajmy się oglądać filmy bez udziału polskiego lektora. Powtarzajmy na głos zwroty używane przez aktorów. Jeśli jesteśmy na początkowym etapie nauki angielskiego, korzystajmy z polskich napisów. Jeśli czujemy się pewniej, włączmy napisy w języku angielskim. Notujmy słowa, których nie rozumiemy, by później wyjaśnić ich znaczenie.
Przydatne triki
Jak uczyć się angielskiego, by zdobywanie wiedzy było szybkie, skuteczne i przyjemne? Pomogą w tym sprawdzone triki.
- Organizuj pracę. Podczas nauki zadbajmy o uporządkowanie materiałów dydaktycznych. Oddzielmy zeszyty ze słówkami od tych z gramatyką i oznaczmy je różnymi kolorami. Starajmy się, by nasze notatki były przejrzyste i czytelne graficznie.
- Korzystaj z fiszek. Jak je przygotować? Na niewielkich karteczkach notuj po jednym haśle. Jego wyjaśnienie zapisuj na odwrocie. Ucz się słówek i zwrotów, starając się przypomnieć sobie znaczenie danego wyrażenia przed odwróceniem fiszki.
- Naklejaj kartki. Świetny sposób na naukę języka i powiększanie zakresu słownictwa to naklejanie karteczek z angielskim tłumaczeniem na różnego rodzaju sprzętach w mieszkaniu. W ten sposób możemy oznaczyć cały dom!
- Nagrywaj się. Podczas ćwiczeń wymowy warto korzystać z dyktafonu. Odtwarzajmy nagrania i starajmy się korygować popełniane błędy.
- Baw się w skojarzenia. W zapamiętywaniu słówek pomaga kojarzenie ich z wyrażeniami, które zawierają podobnie brzmiące wyrazy. Na przykład angielskiego słówka „kubek” (mug) możemy nauczyć się, kojarząc go ze zdaniem „Mag napił się kawy z kubka”.
- Zrób dzień języka angielskiego. Przekonajmy rodzinę lub znajomych, by przez jeden dzień rozmawiać ze sobą wyłącznie w języku angielskim. Może to dotyczyć konwersacji w domu, ale też na przykład rozmów przez komunikatory. Na taką naukę angielskiego warto przeznaczyć co najmniej jeden dzień w tygodniu.
Nauka języka angielskiego nie musi być uciążliwą czynnością, o której myśląc czujemy zniechęcenie. Ważne byś wybrał odpowiednią metodę nauki a cały proces przebiegnie sprawnie.