Na jakość lekcji wpływa wiele czynników. To m.in. nauczyciel, metody edukacyjne, jakich używa, jego kontakt z uczniami i panująca w klasie atmosfera, jakość pomocy naukowych oraz otoczenie. Nie tylko wizualne walory pomieszczenia, ale także meble, jakie się w nim znajdują.

Z jednej strony, bardzo ważne jest samo dostosowanie szkolnych mebli do uczniów. Istnieją specjalne wytyczne, które określają wysokość blatu oraz siedziska, aby zapewnić ergonomiczne warunki do nauki. Przy zakupie należy więc pamiętać, aby meble miały możliwość regulacji. Same zalecenia wyglądają następująco:

Wysokość blatu: 46 cm / Wysokość siedziska: 26 cm / Wzrost ucznia: 93-116 cm

53 cm / 31 cm / 108-121 cm

59 cm / 35 cm / 119-142 cm

64 cm / 38 cm / 133-159 cm

71 cm / 43 cm / 146-177 cm

76 cm / 46 cm / 159-188 cm

82 cm / 51 cm / 174-207 cm

Odpowiednio dobrane meble pozytywnie wpłyną na jakość lekcji. Nie tylko pozwolą uczniom lepiej się skupić, ale poprawią również jakość ich pracy. W dłuższej perspektywie czasu zniwelują możliwość występowania wad postawy.

Z drugiej strony, należy pamiętać o dobrym ułożeniu biurek w klasie. Kiedy posadzimy uczniów w rzędach, gdzie oglądają oni plecy kolegów oraz patrzącego z góry nauczyciela, jedynie utrwalamy hierarchiczny układ, który powstrzymuje budowanie bliższej relacji i zaufania z nauczycielem. Współcześnie warto pochylić się nad innymi rozwiązaniami, które przyniosą pozytywne efekty.

I tak możemy połączyć po kilka biurek w formie „wysp” rozsianych po sali, przy których uczniowie będą mogli pracować w grupach, podnosząc swoje zdolności zespołowe. Z kolei ożywionym dyskusjom i wymianie myśli będzie sprzyjała forma ułożenia stolików w okręgu lub w tzw. podkówkę. Uczniowie usadzeni twarzami do siebie staną się bardziej przyjaźni i skorzy do współpracy. Warto, aby sam nauczyciel dosiadł się do uczniów, skracając dystans.

Dobrze dobrane i ułożone meble mogą pozytywnie wpłynąć na jakość lekcji. Wystarczy jedynie odpowiednio dopasować je do rodzaju zajęć oraz wiedzy, którą chcemy przekazać uczniom.

Tekst opracowany przy współpracy z polskim producentem szkolnych mebli – firmą Supellex.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj